Jak wiadomo odpowiednio dobrany materac jest gwarancją dobrego snu. Jednakże często stoimy przed dylematem jaki materac wybrać? Na rynku możemy dostrzec szeroki wachlarz różnych modeli, które maja odmienną strukturę, właściwości, jak i stopień twardości.

Stopień twardości – subiektywne odczucie

Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że twardy materac nie jest wygodny, przez co nie wysypiamy się na nim zbyt dobrze. Otóż okazuje się, że nie do końca jest to prawdą. Na wygodę podczas snu wpływ ma wiele czynników. Duży wpływ na odczucie powierzchni spania ma nasza budowa ciała, wzrost i waga. Nie możemy więc wyróżnić danego materaca i określić, że jest on twardy, ponieważ jest to subiektywne odczucie. Dla osoby lekkiej dany model może być twardy, jednak jeżeli położy się na nim osoba cięższa, o większej masie ciała, może wówczas stwierdzić, że materac jest miękki.

Dla kogo twarde materace?

Dlatego pamiętajmy, że materac musi być dobrany indywidualnie do każdego z nas. Jednak możemy podpowiedzieć Państwu dla kogo zalecane są twardsze modele tj., model oznaczony symbole H3 lub H4. Przede wszystkim zdobędą uznanie zwłaszcza wśród osób zmagających się z bólami pleców. Ma to związek z odpowiednim podparciem całego odcinka kręgosłupa. Miękkie modele spowodują, że kręgosłup ulegnie wgnieceniu w głąb materaca, co może być przyczyną bólu i niestabilnego podparcia mięśnie wokół kręgosłupa. Twarde podłoże lepiej sprawdzi się u osób dorastających, ponieważ pozytywnie wpłynie na prawidłowy rozwój kręgosłupa. Jednak zakup twardych modeli odradza się maluchom i osobom w podeszłym wieku, jak również osobom, które mają problemy z krążeniem.

Warto przed zakupem skorzystać z porad ekspertów, którzy pomogą dobrać materac do indywidualnych potrzeb, na podstawie budowy ciała. Miejmy na uwadze również to, że materac potrzebuje trochę czasu, by móc dopasować się do naszej sylwetki. Dlatego nie oceniajmy zbyt pochopnie nowo zakupionego materaca, lecz dajmy sobie czas na przyzwyczajenie do nowej powierzchni spania.