Stworzone są z pianki termoelastycznej, która ugina się pod naciskiem ciała użytkownika, a następnie mięknie pod wpływem jego temperatury, jeszcze lepiej dopasowując się do jego kształtu. Po wstaniu z materaca, kiedy nacisk i temperatura przestają działać, pianka powoli wraca do początkowego stanu. Bardzo dobrze podpierają sylwetkę i niwelują ucisk punktowy. Rekomendowane są zatem osobom z problemami ze strony układu kostnego (bóle kręgosłupa, okolic bioder) oraz układu krążenia (np. drętwienie kończyn). Są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie wysoki poziom komfortu w czasie snu i lubią delikatne otulenie, które wynika z elastyczności pianki. Pianka termoelastyczna świetnie sprawdza się w przypadku materaców dwuosobowych, ponieważ dostosowuje się do kształtów każdej z osób, a przy tym amortyzuje ruchy.
Wytwarzane są z różnego rodzaju pianek tworzących jedną lub kilka warstw, które w zależności od materiału pozwalają uzyskać inne odczucia podczas użytkowania. Zróżnicowane są pod względem elastyczności i sprężystości. Zapewniają doskonałe dopasowanie do kształtów sylwetki i równomierne rozłożenie ciężaru, co znacząco wpływa na komfort snu. W wielu modelach stosowane są strefy twardości, aby zapewnić jeszcze lepsze podparcie poszczególnych partii ciała. Rozwój technologii sprawił, że są bardzo trwałe. W ich konstrukcji tworzone są kanaliki wentylacyjne, które pochłaniają wilgoć i zapewniają dopływ powietrza. Dzięki swojej różnorodności są na tyle uniwersalne, że każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb.
Szczególnie cenioną cechą materacy lateksowych jest ich wysoka elastyczność i zdolność punktowego podporu ciała, co wspomaga zdrowy sen, nawet podczas użytkowania we dwoje z większą różnicą wagową bez odczuwania ruchów drugiej osoby. Pianka lateksowa dopasowuje się do indywidualnych krzywizn anatomicznych ciała, zachowując przy tym znaczną odporność na trwałe odkształcenia. To sprawia, że wybór tego typu materaca jest zakupem na lata. Porowata struktura pianki gwarantuje świetny stały przepływ powietrza. Istotny dla osób zmagających się z alergiami jest fakt, że lateks zapobiega rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Posiada także zdolność absorbowania wilgoci ze swojej powierzchni i zapewnia właściwe warunki do snu bez częstych wybudzeń.
Jednymi z najpopularniejszych materacy na rynku są materace sprężynowe. Ich różnorodność pozwala na wybór zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Budowa wkładów jest wielowarstwowa. Główną warstwę stanowią sprężyny, a każda z nich otulona jest osobną kieszenią, co wpływa na ich samodzielną pracę pod wpływem nacisku. Dodatkowo kieszenie zarówno z dołu, jak i z góry, pokryte są różnego rodzaju piankami, które wyciszają pracę sprężyn, znacząco wpływają na wygodę i są odpowiednie dla alergików. Taka budowa to doskonałe podparcie każdej części ciała oraz komfort snu we dwoje, gdyż materace uginają się punktowo, tylko w miejscu docisku. Świeżość i higienę materaca na długi czas zapewnia dobra wentylacja każdej kieszeni sprężynowej.
Ich użycie jest prostym, wygodnym i jednocześnie ekonomicznym sposobem na podniesienie jakości snu na starym materacu. Jak sama nazwa wskazuje stanowi on dodatkową cieńszą górną warstwę, której stopień twardości może różnić się od materaca spodniego, tak aby zapewnić jeszcze większy komfort zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Są to przede wszystkim materace piankowe o właściwościach ograniczających rozwój bakterii i grzybów. Materace nawierzchniowe przedłużają trwałość materaca głównego, mogą także posłużyć jako materac pod namiot, czy na kanapę. Ich grubość rzędu kilku centymetrów pozwala na łatwy transport w każde miejsce, gdzie potrzebujemy dokładnie takich samych warunków jak na co dzień.
To specjalistyczne materace przebadane pod kątem bezpieczeństwa i dobrego wpływu na stan zdrowia, a właściwości te są potwierdzone certyfikatem. Przeznaczone są dla osób z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa i układu ruchu, aby pomóc im w rehabilitacji. Stosowane są także profilaktycznie w celu zapobieżenia wadom postawy. Zapewniają stabilne podparcie dla całego ciała, co pozwala odciążyć kręgosłup i stawy oraz zapewnia odpoczynek dla mięśni. To pozwala na komfortowy, regenerujący organizm sen. Co istotne, są higieniczne i bezpieczne dla alergików, a do tego wyjątkowo odporne na eksploatację.

Producenci