Urządzając własną sypialnię, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić na wybór odpowiedniego łóżka. Tworzy ono centralny punkt w każdej sypialni, co ciekawe to w nim spędzamy niemal 1/3 naszego życia, bo właśnie tyle czasu poświęcamy na sen. Łóżko to nie tylko sama drewniana lub tapicerowana rama, równie istotnymi elementami jest dopasowany materac oraz odpowiednio dobrany do rodzaju materaca stelaż. W takim razie, jaki stelaż do łóżka będzie najlepszy? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie stelaża?

Rodzaj materiału i rozstaw listew w stelażach do łóżka

Jakość stelaża do łóżka w głównej mierze określa rodzaj materiału, z jakiego został wykonany. Na rynku obecnie do najpopularniejszych stelaży zalicza się produkty z drewna sosnowego, brzozowego i bukowego. Różnią się one między sobą wytrzymałością, trwałością, jak również ceną. Do najtańszych i zarazem najmniej odpornych zaliczyć można stelaże sosnowe. Do materacy ze średniej półki cenowej producenci zalecają zakup stelaża z drewna brzozowego. Do najdroższych i jednocześnie najwyższą jakością wyróżniają się stelaże z listwami z drewna bukowego. Zapewniają doskonałe podparcie dla materaca na całej długości. Równie istotną kwestią co rodzaj materiału, jest odpowiedni rozstaw listew. Listewki powinny być ułożone w takich odległościach, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza oraz stworzyć stabilne podparcie dla materaca. Przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie listew co 3-4 cm.

Stelaże bez regulacji czy z regulacją?

Wybór stelaża nie ogranicza się tylko do rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany. Równie ważna jest możliwość regulacji położenia zagłówka, podnóżka, jak i stopnia twardości na odcinku lędźwiowym. Dlatego też dostępne są stelaże z regulacją oraz klasyczne bez możliwości regulowania powierzchni spania, które doskonale współpracują niemal z każdym rodzajem materaca. Kupując stelaż regulowany mamy możliwość dostosowania powierzchni spania do własnych potrzeb, co jest niezwykle istotne dla osób, które muszą ze względów zdrowotnych większość czasu spędzać w łóżku.

Stelaż jest równie istotnym elementem łóżka co materac. Odpowiednie połączenie tych produktów wpłynie na komfortowy i odprężający sen!