Problemy z zaśnięciem, częste pobudki w nocy, płytki sen, a w efekcie niewyspanie się i rozdrażnienie? W takiej sytuacji wielu z nas decyduje się na środki nasenne, aby móc spokojnie przespać całą noc. Jednak z czasem sięganie po tego typu leki przestaje być skuteczne, a dodatkowo może za sobą nieść wiele niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Zatem jakich metod użyć, aby nasz sen był w pełni komfortowy i zdrowy? Zasada jest dość prosta. Zadbajmy o higienę naszego snu! Przybliżymy Państwu kilka porad, które z pewnością wpłyną na lepszy sen.

Aktywność fizyczna lekiem na szybki sen

Jak wiadomo, aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jak się okazuje również, ma dość istotne znaczenie dla snu. Zmęczenie sprawia, że szybciej zasypiamy, a sam sen jest dłuższy i głęboki. Zatem zaprzyjaźnijmy się z niektórymi aktywnościami, np. jazdą na rowerze, wieczornym spacerem, pływaniem, czy krótkim treningiem. Po tych czynnościach organizm z pewnością będzie domagał się odpoczynku i snu w celach regeneracji.

Regularność snu

Kolejną równie istotną kwestią są stałe godziny porannego budzenia się. Powinniśmy zachować stały cykl niezależnie od tego, czy jest to dzień roboczy, czy weekend, podczas którego chętnie chcemy nadrobić utracone w tygodniu godziny snu. Jednak jest to niekorzystne dla zdrowia. Organizm zaczyna wówczas odczuwać większe zmęczenie, niż śpiąc krócej. Ponadto niezalecane są również drzemki w trakcie dnia, ponieważ są jednym z powodów, który wpływa na problem wieczornego zaśnięcia.

Ogranicz korzystania z laptopa i telefonu przed snem

Kolejnym czynnikiem jest światło. Otóż ważne jest, aby w ciągu dnia jak najwięcej z niego korzystać, przebywając zarówno na zewnątrz, jak i w pokojach, dobrze oświetlonych. Z kolei na noc należy unikać ekspozycji na światło. Dlatego wyeliminujmy z naszej wieczornej rutyny korzystanie z telefonów, komputerów czy telewizorów, na minimum godzinę przed pójściem spać. Pobudzają one nasz mózg do bycia wciąż aktywnym i skupionym, a przecież wówczas zależy nam na wyciszeniu się i przygotowaniu do snu.

Odpowiednia temperatura podczas snu

Ponadto zadbajmy o właściwą temperaturę pomieszczenia, w którym śpimy. Zbyt zimne lub, co gorsza, zbyt gorące powietrze będą przyczyną ciągłych pobudek i przewracania się z boku na bok. Zatem odpowiednia temperatura powinna wynosić 18-21 stopni. Wpuśćmy do naszej sypialni świeże powietrze, które z pewnością poprawi nasz sen.

Pamiętajmy, że zadbanie o prawidłową higienę snu przyniesie dla nas szereg korzyści. Skorzystanie z tych metod sprawi, że spokojny, głęboki sen w nocy i dobre samopoczucie oraz energia następnego poranka będą zagwarantowane.